Sport – Kärpät | 5-1
Yleisöä: 5200
Lauantai-illan huuma oli käsin kosketeltava jo aamusta lähtien, kun Oulusta starttasi kuusi bussilastillista kannattajia kohti Vaasaa samaan aikaan joukkueen kanssa. Kärppäkannattajien Megamatka Vaasan Sähkö Areenalle kokosi noin 500 kannattajaa sekä Oulusta että Etelä-Suomesta.
Fanipäädyt alkoivat kannustaa omiaan jo ennen alkulämpöjä, ja kun Kärppälauma saapui jäälle, Sport-fanit toivottivat Petolauman “iloisesti” tervetulleeksi. Itse ottelu alkoi energisesti, ja ensimmäinen erä olikin erittäin tasainen. Erän aikana nähtiin paljon taklauksia, joista yksi päättyi epäonnisesti, kun Janne Peltonen ajautui huonossa kulmassa päin laitaa ja joutui poistumaan pukukopin syövereihin pidellen nenäänsä. Jäätä puhdistettiin tapahtuman jälkeen pitkään. Lopulta kotijoukkue Vaasan Sport pystyi kuitenkin viimeistelemään tehokkaammin ja fyysisen erän jälkeen Petolauma oli kahden maalin takaa-ajoasemassa.
Toiseen erään lähdettiin valmiina taistelemaan, ja pukukopissa tsempattiin joukkuetta kovasti. Erän alku näyttikin hyvältä, ja Petolauma pääsi kokeilemaan ylivoimalla kavennusta – siinä kuitenkaan onnistumatta, kun kärppäpelaaja Patrik Virta passitettiin kesken ylivoiman kärsimään rangaistusta. Rangaistusten jälkeen Sport iski seuraavan maalin, ja heti perään päävalmentaja Mäntymaa kutsui joukot koolle aikalisän muodossa. Siitä Kärpät sai virtaa, ja hyvän pelillisen hetken jälkeen Arttu Paaso huudatti 500-päistä fanilaumaa laukomalla kiekon Sportin maalivahdin taakse. Tämän maalin jälkeen nähtiin vielä kaksi Sport-maalia, ja Kärppälauma lamaantui eikä saanut oikein mitään aikaan ennen erätaukoa.
Kolmanteen erään lähdettiin yrittämään täysillä maali kerrallaan, mutta siinä ei lopulta onnistuttu. Yrityksiä saatiin kyllä muutamia, ja ylivoimallakin päästiin yrittämään, mutta tällä kertaa Sportin maalivahti Masi Härkönen piti viimeisenä lukkona maalinsa puhtaana – Paason osumaa lukuun ottamatta.
Ottelun päätyttyä Kärppäkannattajat jäivät laulamaan vielä pitkäksi aikaa vierasfanipäätyyn, ja joukkue kävi kiittämässä heitä. Kiitos kaikille, jotka pääsivät paikan päälle! Tällä kertaa ottelun tulos ei palvellut reissua, mutta on hienoa muistaa, että meidän takanamme seisoo valtava yhteisö, joka kattaa – ei pelkästään Pohjoista – vaan koko Suomen.
Pohjoinen on meissä.
Ottelun huippuhetket:
Ottelun lehdistötilaisuus: